A nyugalom és az egyensúly fogalma: Tisztázzuk azt, hogy mit jelent a nyugalom és az egyensúly fogalma a fizikában. A nyugalom jelentése az, hogy a test sebessége nulla. A nulla sebesség viszont nem jelenti azt, hogy annyi is marad. Gondoljunk a következő szófordulatra: "…a test nyugalomból indulva..."! Ezzel azt akarjuk kifejezni, hogy a test sebessége kezdetben nulla volt, de a gyorsulása nem, hiszen elindul, tehát változik a sebessége. Pl. a szabadon eső test az elejtés pillanatában nyugalomban van, mert a sebessége nulla. Azonban van gyorsulása, mert a ráható erők eredője nullától különbözik. Ugyanezt mondhatjuk el a függőlegesen fölfelé hajított test mozgásállapotáról a legfölső pontban. Általánosan a nyugalom azt jelenti, hogy a test sebessége nulla, de a gyorsulása nem feltétlenül az. Ahhoz, hogy egy test egyensúlyban legyen, a gyorsulásának kell nullának lenni. Az egyensúly definíciójából az is következik, hogy a test sebessége egyensúlyban különbözhet nullától. Mivel gyorsulása nulla, mozgásállapota biztosan nem változik meg, tehát sebessége bármilyen állandó érték lehet.
Nyugalom: Egy test nyugalomban van, ha sebessége zérus. Egyensúly: Egy test egyensúlyban van, ha gyorsulása zérus. A dinamika alaptörvénye: Egy testre ható erők eredője egyenlő a test tömegének és gyorsulásának szorzatával. Ez az összefüggés a dinamika alaptörvénye. Pontszerű test egyensúlya
A dinamika alaptörvényéből és az egyensúly fogalmának meghatározásából következik, hogy egy pontszerű test akkor van egyensúlyban, ha a testre ható erők eredője zérus.
Mozgásegyenlet
Ha a dinamika alaptörvényébe beírjuk az eredő erőt, akkor azt mondjuk, hogy felírjuk a test mozgásegyenletét.
Mikor mozog egy test? Ha megváltoztatja a helyét vagy helyzetét.
Mikor mondjuk azt, hogy megváltozott egy test mozgásállapota? Ha megváltozik a sebes-ségének a nagysága vagy a mozgásának az iránya.
Mit nevezünk útnak? A pálya azon részének a hosszát, amelyen a test adott időtartam alatt végighalad.
Mikor végez egy test egyenletes mozgást? Ha egyenlő idők alatt egyenlő utakat tesz meg.
Mikor mondjuk, hogy egy test egyenes vonalú egyenletes mozgást végez? A test egyenlő idők alatt egyenlő utakat tesz meg és a mozgás pályája egyenes.
Egyenletes mozgás esetén hogyan számolható ki a test sebessége? A test által megtett utat elosztjuk az út megtételéhez szükséges idővel.
Mi szükséges ahhoz, hogy egy test mozgásállapota megváltozzon? Egy vele kölcsönhatás-ban lévő másik test vagy mező hatása.
Fogalmazd meg a tehetetlenség törvényét! Minden test nyugalomban marad vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végez mindaddig, amíg egy másik test vagy mező meg nem változ-tatja mozgásállapotát.
Mi a tömeg? A test tehetetlenségének mértékét jellemző mennyiség.
Mi a tömeg jele? m
Youtube videó
TANANYAG ÉRTÉKELÉSE
Itt látod az értékelések átlagát.